You are here

Mezun Oldu, Hollandalı Şirkette İşe Başladı I She Graduated and Got to Work for a Dutch Company

Endüstri Mühendisliği mezunlarından Lütfiye Aykaç, mezuniyetinden kısa bir süre sonra uluslararası teknoloji şirketi olan Clariba’da işe yerleşti. Aykaç burada “İş Zekası Geliştirici” olarak çalışıyor.

Mezun olduktan sonra işe yerleşme sürecini anlatan Lütfiye Aykaç, AGÜ’nün sağladığı olanaklar arasında özellikle % 100 İngilizce eğitim, yurtdışı deneyimi imkanı sayesinde kısa sürede işe yerleştiğini söyledi.

Bu iki kriterin iş başvurularında kendisine büyük bir avantaj sağladığını ve işe alım aşamalarından, zorlanmadan geçtiğini vurgulayan Aykaç, “Uluslararası çalışmalar yapan firmalar daha önce yurt dışı tecrübesi olmasına özellikle dikkat ediyor. Yurt dışında yada yurt içinde olması fark etmeksizin tüm iş başvurularında bu detay muhakkak bir avantaj sağlıyor” dedi.

Aykaç mezun olacak öğrencilere ise şu önerilerde bulundu:
“Staj yapılan firmalardan iyi izlenimler bırakarak ayrılmak çok önemli bence. İngilizceyi mezun olmadan halledip bunu TOEFL, IELTS gibi sınavlarla belgelendirmek de hem akademik kariyer hem iş hayatı için büyük avantaj sağlıyor. Bununla birlikte derslerde yapılan projeler de hem mülakatlarda hem daha öncesinde avantaj sağlayabiliyor.”

Lütfiye Aykaç, one of the Industrial Engineering graduates, got a position at Clariba, an international technology company, shortly after completing her degree program. Aykaç works as a "Business Intelligence Developer" now.

In our talk with Lütfiye Aykaç about her employment process after the graduation, she particularly mentioned 100% English-medium education and overseas experience among the AGU's privileges which helped her find the job in such a short interval.

She stressed that thanks to those two criteria she had the advantage in job applications and passed employment steps with ease. She said: "International companies specifically look for overseas experience at applications. Whether one makes an international or domestic job application, this detail provides an advantage."

Aytaç gave the following advice to prospective AGU graduates:
"I believe, it is very important to leave good impressions at firms where one does internships. Having an excellent command of English before graduation and documenting that with TOEFL or IELTS exams are very advantageous for an academic career and business life. Class projects also take one several steps forward during job interviews."

Share