You are here

Start Proje Pazarı I Start Project Market

AGÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası ve TÜBİTAK işbirliğiyle “Start Proje Pazarı” adlı bir yarışma düzenliyor.

İleri Malzemeler, Akıllı Sistemler, Enerji, Sağlık Medikal, Biyoteknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik alanlarında başvuruların alınacağı yarışmada ana tema ise “Malzeme, Metalürji ve Kimya” olarak belirlendi.

Öğrencilere, araştırmacılara, mezunlara, girişimcilere, işletme sahibi ve çalışanlarına, kamu personeli ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile tüm üniversite/ araştırma kuruluşlarının personellerine açık olan Start Proje Pazarı’na katılım ise ücretsiz olacak. Yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılmak isteyenler http://start.agu.edu.tr/ adresinden detaylara ulaşabilir.

The AGU Technology Transfer Office, Kayseri Chamber of Commerce, Kayseri Chamber of Industry, and TÜBİTAK are jointly organizing a competition titled "Start Project Market".

As the main theme of the competition is "Materials, Metallurgy, and Chemistry", project applications in Advanced Materials, Smart Systems, Energy, Health, Medical, Biotechnology, Innovation, and Entrepreneurship will be accepted.

The Start Project Market is open to students, researchers, alumni, entrepreneurs, business owners and employees, civil servants and representatives of civil society organizations, and staff of all universities / research institutions, and applications are free. Details are available on http://start.agu.edu.tr/ for individual or team applications.

Share